Початкова сторінка

Тарас Шевченко

Енциклопедія життя і творчості

?

22.05.1842 р. До П. М. Корольова

С.-Петербург СПБ. 22 мая 1842.

Спасибі тобі, добрий чоловіче, за ласкаве слово, за гроші і за «Старину запорозьку», спасибі і тілько що спасибі, а білше нічого я не маю. Прийми не гніваючись «Гайдамаки», а на «Кобзаря» вибач. Нема ні одного. Як надрюкую вдруге, то пришлю не один екз[емпляр]. З дякою шлю вам 6-ть екз[емплярів] «Гайдамаки» – і сьомий вам на пам'ять, не забувайте мене, коли маєте чим поминать. Лежу оце п'яті сутки та читаю «Старину», добра книжка, спасибі вам і Срезневському. Я думаю дещо з неї зробить, коли здоров буду, там багато є дечого такого, що аж губи облизуєш, спасибі вам, – напиши, будь ласкав, земляче, коли будеш мать час, як там у вас, у Харкові, привітали мої «Гайдамаки», чи лають, чи ні, напиши щиру правду, і за щиру правду скаже щире спасибі

Т. Шевченко


Примітки

Подається за автографом (ЦДАМЛМУ, ф. 506, оп. 1, № 10, арк. 1 – 1 звор.).

Вперше надруковано у виданні: Литературное наследство. – 1935. – Т. 19/21. – С. 558 (публікація І. Я. Айзенштока).

Вперше введено до зібрання творів у виданні: Шевченко Т. Повне зібр. творів: У 10 т. – К., 1957. – Т. 6. – с. 23 – 24.

Відповідь на лист П. М. Корольова від 2 травня 1842 р. [Листи до Тараса Шевченка. – с. 17 – 18].

Корольов Пилип Миколайович (1821 – 1894) – викладач фізики й математики в 2-й Харківській гімназії. Закінчив Харківський університет. Із захопленням зустрів «Кобзаря» і «Гайдамаків» Шевченка, був знайомий з деякими не опублікованими тоді творами. В листі до Шевченка повідомляв:

«Душ з півдесятка вже я бачив, що вони, як прочитаєш “Мар’яну”, що прислав ти Корсунові, так і слова не виговорять. Співай же, моє серце, бо гріх не співать тому, хто вміє» [Листи до Тараса Шевченка. – с. 12].

З цим листом П. М. Корольов прислав поетові зібрані з передплатників 30 крб. і «Запорожскую старину», просив надсилати квитки для передплати творів і поширення їх серед читачів. Шевченко відправив йому в дарунок «Гайдамаки» і шість примірників поеми для передплатників.

Спасибі тобі… за «Старину запорозьку»… – «Запорожская старина» – шість збірників дум, пісень, уривків козацьких літописів, що їх зібрав, упорядкував і видав у 1833 – 1838 рр. Срезневський Ізмаїл Іванович (1812 – 1880). До збірки упорядник включив і свої статті та стилізації під фольклор. У творах Шевченка на історичну тематику («Тарасова ніч», «Іван Підкова», «Гамалія» та ін.) є відгомони «Запорожской старины».

Як надрюкую вдруге, то пришлю не один екз[емпляр]. – «Кобзар» 1840 р. швидко розійшовся, і автор, очевидно, мав надію на нове видання.

як там у вас, у Харкові, привітали мої «Гайдамаки»… – Про успіх «Гайдамаків» у читачів писав поету Г. Ф. Квітка-Основ’яненко 29 квітня 1842 р.:

«Ну, вже так що порадували Ви нас своїми “Гайдамаками”! Як кажу: читаєш та й облизуєшся […] Пан Артемовський аж підскакує та хвалить. Як такого добра не хвалити» [Листи до Тараса Шевченка. – с. 11].

В. Є. Шубравський

Подається за виданням: Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12-и томах. – К.: Наукова думка, 2003 р., т. 6, с. 18 (текст), с. 309 – 310 (примітки).