Початкова сторінка

Тарас Шевченко

Енциклопедія життя і творчості

?

1.11.1854 р. До О. М. Бодянського

Новопетровсъке укріплення Листопада 3. 1854 року.

Посилаю тобі, друже мій єдиний, с г. Семеновим поличчя оцього нікчемного гетьманця. Дивлячися на його, згадуй і мене інколи. Я боявся нарисовать себе москалем, щоб ти часом не перелякався, глянувши на поличчя моє в московській шинелі або, Боже крий, ще і в мундирі! А гетьманець, думаю, не перелякає тебе, а може, ще й порадує твою запорозьку душу. Прийми ж його та привітай цього нікчемного гетьманця, друже мій єдиний! Послав би тобі що-небудь… краще, так у мене тепер, єй-богу, нема нічого, а про мою погану долю розпитай у г. Семенова, він тобі розкаже про мене, про такого, як мене добре бачив.

Писав я до тебе недавно через одного мого великого приятеля, уральського козака, та і досі не знаю, чи получив ти од його ту цидулу, чи ні.

Найшлося б тобі ще дещо про себе написати, та ніколи. Спасибі тобі ще раз за літописи, я їх уже напам'ять читаю. Оживає моя мала душа, читаючи їх! Спасибі тобі!

Згадуй інколи искренного твоего

Т. Шевченка.

На звороті:

Осипу Максимовичу Бодянскому в Москве.


Примітки

Подається за автографом (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України, відділ рукописів, ф. 1, № 126).

Передатування листа з 3 на 1 листопада спричинене тією обставиною, що цей лист переданий з І. Семеновим, який 4 листопада вже залишив Астрахань, куди з Новопетровського укріплення добиратись не менш трьох діб. Дата від’їзду І. Семенова з Астрахані засвідчена документально [Архів РАН, ф. 129, оп. 1, № 569, арк. 49; див. докладніше: Жур П. В. Зустрічі на Мангишлаку // Збірник праць п’ятнадцятої наукової шевченківської конференції. – К., 1968. – с. 55 – 56].

Вперше надруковано в журналі «Русская старина» (1883. – № 9. – с. 644).

Вперше введено до збірника творів у виданні: Шевченко Т. Твори: В 2 т. – СПб., 1911. – Т. 2. – С. 381 – 382.

Посилаю тобі… с г. Семеновим поличчя оцього нікчемного гетьманця. – Семенов Микола Михайлович (1830 – ?) – природознавець, учасник експедиції К. І. Бера на Мангишлак у 1854 р. Йдеться про невідомий автопортрет Шевченка в цивільному одязі.

Писав я до тебе недавно через одного мого великого приятеля, уральського козака… Спасибі тобі ще раз за літописи… – Див. лист до О. М. Бодянського від 1 травня 1854 р. та примітку до нього.

В. Л. Смілянська

Подається за виданням: Шевченко Т.Г. Повне зібрання творів у 12-и томах. – К.: Наукова думка, 2003 р., т. 6, с. 84 – 85 (текст), с. 374 (примітки).